Choď na obsah Choď na menu
 


Čím kŕmiť korytnačku?

26. 8. 2012

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduché. Záleží od druhu ale hlavne od chutí korytnačky. Kým jedna trachemis scripta scripta zie banán druhá trachemis scripta scripta ním môže ohrdnúť.

Vo všeobecnosti platí, že malé vodné korytnačky preferujú viac živočíšnu stravu ale ako časom vyrastajú orientujú sa viac na rastlinnú.

Tu sú druhy jedla, ktoré môžete bez obáv ponúknuť vašej korytnačke (nie je zaručené či to zie ale v 90% áno).

Živočíšna- dažďovky- poznáte to vonku prší a všade naokolo sú dažďovky. Niekto sa toho štíti a niekto zas nie. Pre korytnačku je to pochúťka. Keď ustane dážď vyberte sa von a zoberte aspoň jednu takú menšiu pre korytnačku. Doma ju umyte od hliny a môžete ju dať zjesť korytnačke.

Slimáky/ulitníky - znovu tak isto ako je to v prvom prípade: niekto sa toho štíti a niekto zas nie. Ale pri slimákoch sa neodporúčajú tie nazbierané vonku. Dajte si radšej tú námahu behnúť do akvaristiky a kúpiť akvarijné slimáky. Doma ich len vhodíte do akvária a korytnačka si ich z ulity vylupne a zje. Niekedy sa stane, že zje aj ulitu- nevadí je to len vápnik ktorý jej neublíži.

Živé rybky - tak toto zaručene milujú korytnačky- zábava aj potrava v jednom. Živú rybku hodíte do akvária a z milej korytnačky sa stane lovec.

Kuracie a hovädzie mäso, kuracie vnútornosti najmä srdcia - tak toto je nevyhnutná strava pre korytnačku. V jej mladosti by to mal byť základ stravy. Snažte sa jej dopriať aspoň niečo z toho raz za týždeň. Ale len surové.

Rastlinná- banány - tak toto je asi najobľúbenejšie ovocie korytnačiek. Nakrájajte ho na malé kocky ktoré napichnete na špáradlo.

Hlávkový šalát a špenát alebo mrkva - je to obľúbená zelenina korytnačiek pokojne môžete zabaliť do hlávkového šalátu kúsok mäsa a zje to. (tuto platí to pravidlo: chutí to 90% korytnačiek)

Iné- škrupina z vajíčka - raz za čas je dobré dať ako doplnok stravy aj škrupinu z vajca obsahuje vápnik a tak jej spevní pancier...

NIKDY! nedávajte korytnačke citrusové plody pre koritnačku by to mohlo byť to posledné čo zje.

MÁTE NEJAKÉ RADY TÝKAJÚCE SA STRAVOVANIA KORYTNAČIEK? NAPÍŠTE ICH DO KOMENTÁRA POD ČLÁNKOM. MÁTE NEJAKÉ OTÁZKY OHĽADOM STAROSTLIVOSTI O KORYTNAČKY? ÓPÝTAJTE SA NA  E-MAILY vodne.korytnacky@centrum.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

jedlo pre korytnacku

(renata fenyvesiova, 16. 9. 2015 20:37)

Dobry vecer,moze vodna korytnacka zjes jedlo pre suchozemske ? Tortoise pure natural food firma dajana, dakujem za odpoved ,potrava omylom kupena ;-)

Moja korytnačka mi nechce jesť

(viki, 28. 7. 2014 20:19)

Dobrý večer chcela by som sa spýtať moja korytnačka len zje sušené krevetky a nič iné nechce jesť a začal jej mäknúť pancier tie zelené granulky nechce a ani škrupinku z vajíčka aby sa jej spevnil pancier čo my poradíte čo by som jej ešte mala dať jesť aby sa jej spevnil pancier?

chute

(Kiwi, 14. 10. 2013 20:33)

Máte pravdu velmi záleží na chuti ale k tomu NIKDY moja korka napr. velmi oblubuje duzinu mandarinky.

banán

(Zuzana, 23. 11. 2012 18:09)

Dobrý večer , chcela by som sa spýtať či je normálne keď mi korytnačka odmieta jesť kapustu a banán . Ďakujem.

Re: banán

(Eva, 25. 12. 2012 18:35)

Je to úplne normálne, každá korytnačka má iné chute. :) Je to ako u ľudí niekomu chutí paradajka inému zas nie.